Skip to main content
molecules images
Outstanding Learning Assistant Awards

 

Congratulations to the following students who were awarded Outstanding Learning Assistant Awards.
Student nominations came from Faculty, Graduation Assistants, and LBC students.

Spring 2016

Chemistry: Alex Wu
Biology: Mackenzie Clark
Mathematics: Cassidy Hines
Physics: Lekha Bapu


Fall 2015

Chemistry: Rhiannon Pavlinac
Biology: Robert Rotundo
Mathematics: Thomas Bolden
Physics: Melissa Bucheli


Spring 2015

Chemistry: Kelsee Jurewicz
Biology: Kathryn Kasler
Mathematics: Hannah Fromm
Physics: Melissa Bucheli


Fall 2014

Chemistry: Jessica Mizzi
Biology: David Salvatori
Mathematics: Kevin Adams
Physics: Stephanie Schmidt


Spring 2014

Chemistry: Patrick Kato
Biology: Joseph Conley
Mathematics: Kevin Adams
Physics: Karen Davidge


Fall 2013

Chemistry: Angela Amaniampong
Biology: Eric Kontowicz
Mathematics: Sarah Garcia
Physics: Alan Sulpizio


Spring 2013

Chemistry: Amy Pochodylo
Biology: Anthony Watkins
Physics: Dana Koeppe
Mathematics: Nick Vaive

Fall 2012

Chemistry: Josh Coretville
Biology: David Harsini
Physics: Karen Davidge
Mathematics: Manish Munasinghe

 

Spring 2012

Chemistry: James Makinen
Biology: Meghan Vanderbeker
Physics: Alyssa Schafer
Mathematics: Niraj Wagh

Fall 2011

Chemistry: Kathleen Jeffrey
Biology: Kathryn Glinter
Physics: Alyssa Schafer
Mathematics: Niraj Wagh

Spring 2011

Chemistry: Jennifer Hittle
Biology: Zachary Gaudette
Physics: Megan Climans
Mathematics: Monisha Narayan

Fall 2010

Chemistry: Charlie Najt
Biology: Justin Millar
Physics: Megan Climans
Mathematics: Jon Massie

Spring 2010

Chemistry: Ashley Dapra
Biology: Ashley Coulter
Physics: Monica Derris
Mathematics: Alexander Orman

Fall 2009

Chemistry: Maria Simcina
Biology: Elena Hadjicharalambous
Physics: Brendon Mikula
Mathematics: Kristen Meyers

Spring 2009

Chemistry: Rebecca L. Sattler-Leja
Biology: Megan E. Fidler
Physics: Amanda E. Harris
Mathematics: Thomas C. McCollum

Fall 2008

Chemistry: Ashley DaPra
Biology: Lindsay Hatter
Physics: Zack DeLand
Mathematics: D. Luke Fischer

Nominees must exemplify the ideals of the program, and contribute significantly to improving the quality of science education, by showing active leadership skills and excellence in teaching while maintaining a high level of academic achievement.